Kurs zmniejszający ilość punktów karnych. Taryfikatory
Zanim pójdziesz na egzamin państwowy, skorzystaj z
jazd doszkalających u dobrego instruktora, nawet jeśli jesteś sprawnym kierowcą. Aby zdać ten egzamin, nie wystarczy jeździć samochodem - przede wszystkim trzeba wiedzieć jak wygląda egzamin wygląda i jakie są wymagania. Nie zaszkodzi też przypomnienie przepisów i testów teoretycznych.
Naruszając przepisy ruchu drogowego kierowca otrzymuje poza mandatem
również punkty karne. Ilość zależy od rodzaju i skali naruszenia
przepisów.
- Punkty karne kumulują się - za każde naruszenie przepisów otrzymujemy określoną ilość punktów karnych, które się sumują. Czasem jedno zdarzenie wypełnia przesłanki kilku wykroczeń drogowych. Kierowca wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych jednocześnie przekroczona została dozwolona prędkość o 20 km/h. Punkty zostaną naliczone za obydwa wykroczenia.
W skrajnych sytuacjach możliwe jest jednorazowe zebranie takiej ilości punktów, która skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy.
Limit punktów karnych dla młodych kierowców
- Przez pierwszy rok posiadania prawa jazdy kierowca podlega specjalnym zasadom związanych z przekroczeniem limitu punktów karnych.
Limit wynosi 20 punktów. Przekroczenie tego limitu skutkuje nie tylko zatrzymaniem prawo jazdy, ale także odebraniem uprawnień do kierowania pojazdami (wszystkich posiadanych kategorii). Taka osoba musi ponownie podejść do egzaminu (teoretycznego i praktycznego).
- Uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami kolejnej kategorii, nie sprawia że w tym zakresie traktuje się kierowcę jako młodego. Jeśli więc wcześniej przez ponad rok miał uprawnienia innej kategorii, lub przed przekroczeniem limitu 20 punktów minie rok od uzyskania pierwszego prawa jazdy – obowiązuje 24 punktowy limit
Limit punktów karnych dla doświadczonych kierowców
- Przekroczenie 24 punktów karnych skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy (przy pierwszej nadarzającej się okazji).
Przykład:
Posiadam (posiadałem) prawo jazdy kategoria Boraz prawo jazdy kategoria A. Przekroczyłem dopuszczalną ilość 24
punktów karnych kierując motocyklem. Odebrano mi prawo jazdy. Czy będę musiał
zdawać egzamin również na kat. B?
Tak
Przepisy dotyczące przekroczenia ilości punktów karnych dotyczą konkretnego kierowcy, nie są przypisane do określonego uprawnienia. Nie ma więc znaczenia, czy przekroczenie punktów nastąpiło w wyniku popełnienia wykroczenia na motocyklu, czy podczas prowadzenia samochodu.
W sytuacji zebrania co najmniej 25 punktów karnych kierowcy zatrzymywane jest prawo jazdy. Aby je odzyskać należy
- przejść badania psychologiczne;
- zdać egzamin kontrolny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Test musi być powtórzony na każdą z kategorii. Jeśli jednak kierowca nie chce zdawać wszystkich egzaminów, może odzyskać prawo jazdy na jedną lub kilka z posiadanych kategorii. Wybiórcze zdawanie egzaminu czasem jest niemożliwe. Kierowca nie może mieć np. prawa jazdy kategorii C nie posiadając prawa jazdy kat. B.
Do czasu spełnienia w/w warunków kierowca nie może prowadzić pojazdów silnikowych !!!
Na kontrolne badanie kwalifikacji, kierowca może być skierowany decyzją starosty w sytuacjach:
- Stwierdzenia uzasadnionych zastrzeżeń co do jej kwalifikacji,
- Np. wyjątkowo niebezpiecznego zachowania na drodze, które np. nie wyczerpało 24 punktów karnych, ale świadczy o możliwym braku umiejętności.
- przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem cofniętego na okres przekraczający 1 rok lub w związku z utratą kwalifikacji,
- zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia do kierowania tramwajem, którego była pozbawiona na okres przekraczający 1 rok.
Raz na pół roku, kierowca może odbyć kurs zmniejszający ilość punktów karnych, organizowany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Stan konta można zmniejszyć o 6 punktów. Ze szkolenia mogą skorzystać kierowcy, którzy:
- posiadają prawo jazdy dłużej niż 1 rok (czyli posiadający limit 24 punktów),
- "uzbierali" więcej niż 6 i mniej niż 24 punkty,
Jak widać, młodzi kierowcy nie mogą skorzystać z kursu w trakcie pierwszego roku posiadania prawa jazdy. W żaden sposób nie mogą w tym okresie zmniejszyć ilości punktów. Przekroczenie zaś 20 punktów skutkuje odebraniem uprawnień do kierowania pojazdem.
Jak wygląda egzamin kontrolny
Egzamin kontrolny składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W przypadku pozytywnego wyniku z obu części egzaminu, osoba skierowana na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji zachowuje uprawnienia do kierowania pojazdami. W ciągu najpóźniej 3 dni od daty egzaminu dokumenty z potwierdzeniem pozytywnego wyniku egzaminu kontrolnego przesyłane są do wydziału komunikacji, gdzie możliwy jest odbiór zatrzymanego prawa jazdy.Wobec osób podlegających kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji stosuje się inne przepisy niż w stosunku osób uzyskujących prawo jazdy pierwszy raz. Sam przebieg egzaminu jest niezmienny. Osobom, które zostały skierowane na egzamin kontrolny przysługuje przystąpienie do egzaminu wyłącznie jeden raz (przy egzaminie za punkty dodatkowo w ściśle określonym terminie). W sytuacji gdy osoba taka uzyska wynik negatywny z dowolnej cześci egzaminu (w szczególności z części praktycznej) właściwy wydział komunikacji cofa uprawnienie do kierowania pojazdami i kieruje ponownie na egzamin kontrolny w trybie cofnięcia uprawnień obejmujący cały zakres egzaminu (teoretyczny i praktyczny). Zasada ważności egzaminu teoretycznego przez 6 miesięcy zaczyna obowiazywać dopiero od zaliczenia tego ostatniego egzaminu teoretycznego. Osoba taka nie jest zobowiązana odbywać szkolenia dodatkowe po każdym kolejnym trzykrotnym uzyskaniu wyniku negatywnego. Osoba taka zdaje do skutku lub rezygnuje z dalszego zdawania.
Po jakim czasie kasuja się punkty karne
Okresowo z konta usuwane są punkty przypisane wykroczeniu, od którego minął rok. Konto będzie wyzerowane całkowicie tylko po upłynięciu roku od momentu popełnienia ostatniego wykroczenia, które było w ewidencji (jeżeli oczywiscie wcześniej kierowca nie przekroczył granicy 24 punktów).